Widok zawartości stron
Realizacja programu pn.: > Oko na las – tajemnice leśnego życia< w PGL LP Nadleśnictwo Kalisz Pomorski
„Realizacja programu pn.: > Oko na las – tajemnice leśnego życia< w PGL LP Nadleśnictwo Kalisz Pomorski”
2 listopada 2023 r. Nadleśnictwo Kalisz Pomorski podpisało umowę dotacji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na dofinansowanie zadania pn.: „Realizacja programu pn.: > Oko na las – tajemnice leśnego życia< w PGL LP Nadleśnictwo Kalisz Pomorski”
Projekt został dofinansowany w ramach programu: Edukacja ekologiczna na 2023 r.
Cel projektu: edukacja leśna, przyrodnicza i ekologiczna, podnoszenie poziomu wiedzy o lesie i pracy leśników, zainteresowanie dzieci i młodzieży szkolnej światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem.
Zakładana całkowita wartość projektu: 100 000 zł brutto
Kwota dofinansowania: 75 000 zł brutto
Okres realizacji: 2023 r./2024r.
Cel projektu: adaptacja Punktu edukacyjnego poprzez wyposażenie w pomoce dydaktyczne umożliwiające popularyzację ochrony środowiska i środowiska leśnego. Pomoce dydaktyczne umożliwią adaptację Punktu edukacyjnego do nowych zadań związanych z popularyzacją środowiska leśnego, ochrony lasu, promowania turystki leśne. Postęp technologiczny oraz wyższy poziom świadomości społeczeństwa generuje potrzebę dostawania pomocy dydaktycznych do wymagań społeczeństwa. W dobie rozwijającej się technologii istnieje zwiększone zapotrzebowanie na sprzęt, który będzie w przystępny sposób służył podwyższeniu poziomu edukacji społecznej i świadomości nt. działań służących ochronie gatunków żyjących w lesie.
W ramach Projektu Nadleśnictwo zaplanowało organizację 2 konkursów "Pszczele pożytki” i „Tajemnice lasu” oraz realizację imprezy "Las z innej perspektywy", 2 warsztatów: siania łąk kwietnych, szczepienia drzewek
Dofinansowanie w ramach Projektu umożliwiło zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych o tematyce ekologicznej m.in.: gra światowid, fotościanka, gogle VR, fotopułapki do obserwacji zwierzyny, kamery zewnętrzne z panelem solarnym, ekogadżetów (drewniane breloki, maskotki), ekoproduktów marki "Dobre z lasu".
Zajęcia w ramach Projektu będą skierowane do szerokiego grona odbiorców w wielu przedziałach wiekowych, a materiały zgromadzone podczas zajęć terenowych będą selekcjonowane i udostępniane. Projekt ma na celu wsparcie edukacji ekologicznej osób w małych jednostkach i popularyzację turystyki leśnej, zainteresowanie społeczności lokalnej ochroną przyrody. Skierowany jest do osób we wszystkich grupach wiekowych z 5 gmin znajdujących się w zasięgu funkcjonowania Nadleśnictwa. Dostęp do filmów, zdjęć przekazywanych za pośrednictwem strony internetowej Nadleśnictwa i portali społecznościowych w dalszej perspektywie przełoży się na wzrost liczby osób wyedukowanych.