Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Kalisz Pomorski pod pierwotną nazwą Biały Zdrój zostało utworzone w 1945 roku. W skład Nadleśnictwa weszły byłe lasy państwowe o pow. 3985,50 ha, obejmujące część środkową i południową kompleksu leśnego oraz wielkiej i częściowo drobnej własności ziemskiej o pow. 3298,50 ha. Łączna pow. Nadleśnictwa Biały Zdrój w chwili utworzenia wynosiła 7284,00 ha.

Z okresów wcześniejszych nie zachowały się żadne materiały na podstawie których można wnioskować o sposobach zagospodarowania lasu i stopniu intensywności gospodarki leśnej. Stan lasu w okresie powojennym wskazywał, że w lasach państwowych istniał sztuczny podział powierzchniowy, a użytkowanie prowadzono w sposób planowy. Generalnie stosowano zrębowy sposób zagospodarowania. Dominowały zręby duże niekiedy sięgający połowę powierzchni oddziału.

Drzewostany mieszane na żyznych siedliskach użytkowano sposobem przerębowym. Odnowienia dokonywano najczęściej sztucznie: sadzeniem i siewem, głównie sosna z nielicznymi domieszkami buka, dębu, świerka i brzozy. Stan dawnych lasów państwowych był dobry. Podobne zasady gospodarowania stosowano w lasach wielkiej własności ziemskiej. 

W lasach prywatnych drobnej własności użytkowanie prowadzono zrębami małymi, często bez przestrzegania ładu przestrzennego i zachowywania nawrotów cięć. Odnowienia zrębów dokonywano z reguły sztucznie choć nierzadko odnowienia powstawały z samosiewu. W odnowieniach dominowała sosna, jakość drzewostanów była znacznie gorsza.

W okresie przedwojennym zalesiano już duże powierzchnie gruntów rolnych, a w latach powojennych rozmiar zalesień gruntów porolnych miał jeszcze większy zakres. Grunty rolne w minionym stuleciu zalesiane były głównie sosną, w mniejszym udziale brzozą, świerkiem i modrzewiem, konsekwencją czego jest obecnie duży udział monokultur sosnowych o charakterze porolnym.

Od 1 stycznia 1973 r. Nadleśnictwo Biały Zdrój włączono do Nadleśnictwo Mirosławiec, a od 1 stycznia 1979 r. obręb Biały Zdrój został włączony do Nadleśnictwa Drawsko. W obecnym kształcie Nadleśnictwo Kalisz Pomorski istnieje od 1 stycznia 1985 r. i podlegało RDLP (wcześniej OZLP) w Szczecinku. W dniu 1 marca 2004 r. Nadleśnictwo Kalisz Pomorski znalazło się w strukturach RDLP w Pile.

Od 1 stycznia 2016 r. Nadleśnictwo Kalisz Pomorski powiększyło się o 1481 ha przekazanych z Nadleśnictwa Tuczno. Dzięki temu zarządza teraz obszarem o powierzchni 15284,81 ha podzielonym na 9 leśnictw.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty edukacyjne - ścieżka

Standard ochronny małoletnich

Skrócona wersja standardów ochrony małoletnich

Osoby,  z  którymi  masz  kontakt  w  Naszym  Nadleśnictwie, powinny zachowywać się grzecznie  i  z  poszanowaniem  Twoich  potrzeb.

 Zależy nam  aby  nasze  spotkania przebiegały w dobrej atmosferze i poszanowaniem
godności wszystkich osób podczas zajęć edukacyjnych oraz innych
aktywności realizowanych przez naszą jednostkę.
•     Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
•     Masz prawo być traktowane tak samo jak wszystkie inne dzieci.
•     Masz prawo do zadawania pytań pracownikom Nadleśnictwa.
•     Pracownikom nie wolno stosować wobec Ciebie przemocy.
•     Masz prawo do informacji i prawo do prywatności.
•     Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich Rodziców/Opiekunów robić Ci zdjęć,nagrywać filmów.
•     Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji ani używać ich w Twojej obecności.
•     Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą lub w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
•     Pracownikom   nie   wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
•     Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
•     Pracownikom  nie  wolno zapraszać Cię  do  ich  miejsca  zamieszkania,  ani kontaktować się z Tobą w  mediach społecznościowych lub  przez  prywatny telefon.

Pamiętaj, że lubimy Cię takim  jaka/i jesteś.
Podczas zajęć po  Twojej  stronie leży również obowiązek kulturalnego  zachowania względem innych  Dzieci  i Dorosłych.
Chcemy,  żebyście się do  siebie  odnosili  z  szacunkiem,  oraz  m.in.  nie  bili,  nie szturchali, nie krzyczeli i nie dokuczali. Jakakolwiek przemoc fizyczna czy psychiczna jest zakazana.
Kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi, który Cię wysłucha i pomoże!

Możesz także napisać do nas na adres e-mail: kalisz@pila.lasy.gov.pl